Projekt wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwijała szwedzka spółka Ingrid Capacity we współpracy ze szwajcarską BW ESS. Zbudowany park magazynowy ma łączną moc i pojemność 211 MW/211 MWh. To największy jak dotąd projekt BESS w krajach nordyckich.
[Wersja PDF]
Jak wynika z raportu, w październiku 2025 r. koszt zakupu, montażu i podłączenia do sieci wielkoskalowego, co najmniej 4-godzinnego magazynu BESS wyniósł średnio 125 dolarów/kWh (bez uwzględniania Chin i USA), przy czym same komponenty kosztowały 75 dolarów/kWh, zaś ich.
[Wersja PDF]
Dostępne w zakresie od 208kWh do 418kWh, każda szafa BESS wyposażona jest w chłodzenie ciekłe do precyzyjnego sterowania temperaturą, zintegrowaną ochronę przed pożarami, modułową architekturę BMS oraz komórkami litowo-fosforanowymi (LFP) o długim okresie użytkowania.
[Wersja PDF]
Magazynowanie energii elektrycznej – BESS pozwala na przechowywanie nadmiaru energii produkowanej, np. przez farmy wiatrowe lub fotowoltaiczne, w okresach jej nadprodukcji, a następnie na jej wykorzystanie w momentach, gdy produkcja jest niewystarczająca.
[Wersja PDF]